« waterloo | Main | FYI »

tender vittles

well - I'm not going to tell a story about what I've been up to lately. I'll just let the numbers speak for themselves.

The scenario: I am a concerned pet owner who realizes that many pet foods contain trash that results in your cat having to eat more to get the nutrition it needs. I understand that buying good food should pay off since the cat will eat less and suffer less health problems.

So I get a decent brand of pet food:
Hill's Science Diet dry cat food = $1.47 per lb
Hill's Science Diet canned wet food = $1.45 per lb

Then I realize that maybe I would like to make sure that the cat food doesn't contain chicken brains or feet:
Nutro canned wet food = $2.15 per lb

Then I think, "Hell, why don't I make my own cat food":
organic chicken thighs = $1.99 per lb
(note* cost of supplements not included)

And then I realize that making my own cat food can be a little messy and that I'd like to support local business:
Aunt Jeni's home made frozen raw cat food = $5.00 per lb.

I'm starting to think I'm in the wrong business.

Here is a good web page if you are interested in researching cat food:
The woman who writes these is pretty comprehensive.

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
http://www.daisypit.net/mt/mt-tbz.cgi/2105

About

This page contains a single entry from the blog posted on July 22, 2008 3:25 PM.

The previous post in this blog was waterloo.

The next post in this blog is FYI.

Many more can be found on the main index page or by looking through the archives.

Creative Commons License
This weblog is licensed under a Creative Commons License.
Powered by
Movable Type 5.2.6